شرکت بازرگانی توان افزا

تشریفات ترخیص گمرکی کالای وارداتی(دوراظهاری واردات)

تشریفات ترخیص گمرکی کالای وارداتی(دوراظهاری واردات)

زمان ترخیص بدلیل بالا بودن حجم واردات نسبت به امکانات گمرکی نسبتا زیاد است و اظهار نامه های وارداتی در اکثر گمرکات بویژه گمرک شهید رجایی بسرعت در حال افزایش است .رویه های فعلی بر اساس کنترل های فیزیکی و اسنادی در زمان رسیدن کالا در بندر بنا شده و  سیستم ها و رویه ها بگونه ای است که برای اطمینان از درستی انجام کارچندین بار کالا و اسناد بار کنترل میشود، ولی این کنترل ها بدون ارتباط منطقی با یکدیگر و بدلیل حجم عملیات و دستی بودن فرآیندها بیشتر به یک نمایش شبیه است. مراحل مختلف کار در گمرک به صورت سنتی طراحی شده و انباشته از اسناد کاغذی و ازدحام غیر ضروری و غیر منطقی ارباب رجوع اعم از ترخیصکاران و رانندگان که اصرار به پیشبرد امور خود دارند. این امر خود علت مضاعفی برای کاهش دقت در انجام عملیات اداری و تشریفات گمرکی و به تبع آن تضییع حقوق دولت است.
در فرآیند فعلی ترخیص، امکان ارائه اطلاعات یا اظهار نامه قبل از ورود، چه بصورت دستی و چه الکترونیکی میسر نمی باشد این موضوع گمرک را از شناسایی ریسک قبل از ورود کالا و تدبیر موثر ریسکباز می دارد. لازم است سازمان بنادر ساز و کارهای لازم را برای ایجاد هماهنگی از قبل از تخلیه کالا و در زمان نگهداری کالا در انبار (حسابداری کالا) فراهم نماید.
گروه تحقیق در مطالعه وضع موجود به این نتیجه رسیده روشهای فعلی نه تنها حجم کاری گمرک، سیستم ها و منابع را اشباع کرده بلکه هزینه ها و معطلی هایی برای تجار تحمیل می کند و هزینه های اقتصاد ملی را افزایش میدهد.

سامانه هوشمند امور گمرکی با بهره گیری از آخرین تکنولوژی های عرصه فناوری اطلاعات و مشاوره های فنی کارشناسان خبره گمرکی  طراحی و تولید گردیده است. در این سامانه سعی شده است در عین سادگی با ایجاد گردش اطلاعات و استفاده از هوش مصنوعی به عنوان ابزاری قدرتمند در فرایند تجارت خارجی نقش ایفا نماید.
سامانه هوشمند امور گمرکی در کنار سامانه های هوشمند ترانزیت، توزین، کنترل دسترسی، انبار و حواله بارگیری می تواند به طور کامل فرایند  ورود و خروج کالا را پوشش دهد. در این نوشتار سعی شده است راهنمایی جامع برای کاربران در جهت بهره برداری از سامانه هوشمند امور گمرکی در زمینه دور اظهاری واردات را فراهم نماید.
دور اظهاری ، سرویس ارزیابی ، توزین ، انبار ، درب خروج و … از جمله قسمت های موجود در سامانه هوشمند جامع امور گمرکی می باشد.

۱٫ نحوه ثبت نام و دریافت نام کاربری و رمز عبور

صاحب کالا ، حق العمل کار و اظهار کننده می توانند با یکبار مراجعه به احراز هویت گمرکات اجرایی مجهز به این سامانه ، نام کاربری و رمز عبور مخصوص خود را دریافت و نسبت به انجام اظهار از راه دور و مشاهده سوابق خود اقدام نماید.
ارائه کارت ملی ، کارت بازرگانی ، شناسه ملی ( اشخاص حقوقی ) و مدارک وکالت نامه معتبر الزامی می باشد.

۲٫ نحوه دسترسی به سامانه جامع امور گمرکی

جهت استفاده از سامانه دوراظهاری بهتر است آخرین نسخه Google Chrome را روی کامپیوتر خود نصب کنید. آدرس اینترنتی دسترسی به سامانه بصورت ذیل می باشد:

https://epl.irica.ir

دسترسی به این سامانه از طریق اینترنت و اینترانت داخلی گمرک ایران امکان پذیر می باشد.

مراحل ترخیص کالا

برای ترخیص کالای واردات قطعی مراحل زیر طی می شود:

 1. تنظیم اسناد و ورود داده
 2. احراز هویت و اظهار کالا
 3. کنترل های گمرکی
 4. پرداخت و صدور سند ترخیص
 5. بارگیری و خروج کالا
 6. کنترل های بعد از خروج کالا

تنظیم اسناد و ورود داده

صاحب کالا یا نماینده وی در بدو ورود به گمرک باید اسناد را داشته و کنترل نهایی آنها آماده اظهار باشد.اسناد مورد نیاز برای اظهار کالا

 1. اظهارنامه واردات قطعی (پیش نویس و فرم تکمیل شده)
 2. کپی کارت بازرگانی معتبر
 3. قبض انبار
 4. بارنامه
 5. ترخیصیه
 6. گواهی مبدا
 7. فاکتور یا سیاهه خرید
 8. اعلامیه تامین ارز با نامه برات (در صورتی که روش پرداختاعتبار اسنادی برات باشد).
 9. -پروفرما (پیش فاکتور)
 10. -مجوز ثبت سفارش
 11. -لیست عدل بندی
 12. - بیمه نامه
 13. -پروانه بهره برداری (حسب مورد برای شرکت های تولیدی)
 14. -کاتالوگ و بروشور(حسب مورد)
 15. -مجوزهای قانونی برای ترخیص کالا از قبیل گواهی بهداشت،استاندارد،انرژی اتمی،قرنطینه نباتی،و... برخی از این مجوزهای گمرکی بعد از اظهار و در زمان ترخیص از سازمان مربوطه اخذ می شود.ولی عموما این مجوزها در زمان ثبت سفارش اخذ می شوند و بعد از رسیدن کالا و شروع کنترل های گمرکی سازمان مربوطه با برسی اسناد و نمونه کالا اقدام به صدور مجوز نهایی میکند.
 16. -وکالتنامه رسمی ،کارت حق العملکاری
 17. -پروانه صادراتی (در صورتی که وارداتدر مقابل صادرات انجام شود)

یکی از اطلاعات مهم در اظهارنامه حقوق ورودی می باشد که در اظهارنامه محاسبه می گردد ابن مبلغ در واقع ضرب ارزش گمرکی در ماخذ (درصد ذکر شده در مقابل تعرفه کالا) می باشد.تکمیل اظهارنامه امری تخصصی و مهم است که اشتباه در تکمیل این فرم ضرر های مالی سنگینی را به دنبال دارد.پس از تکمیل فرم دستی اطلاعات در سیستم تایپ می گردد.در چند سال اخیر با استفاده از سیستم کدینگ اطلاعات هر فرد اعم از صاحب کالا یا کارگزار در کامپیوتر ثبت می شود و افراد با داشتن این شماره کدینگ و ذکر آن میتوانند در کلیه گمرکات فعالیت کنند و اطلاعات آنان قابل بازیابی است.

احراز هویت و اظهار کالا

بررسی های گمرکی رسما با تحویل اسناد از سوی اظهار کننده کالا آغاز می شود .که در واقع به عهده ی دایرهی احراز هویت یا همان دایره فنی استکه اسناد را تطبیق می دهد و در آخر شماره ثبت یا کوتاژ را با مهر درج می کند.در دایره فنی چند فعالیت مختلف انجام می شود که عبارت است از:

احراز مالکیت

احراز صلاحیت صاحب کالا

بررسی اسناد

احراز مالکیت

لازم است که گمرک قبل از هر چیز مالکیت شخصی که اظهار به نام اوست را تنظیم و ثبت نماید .در واقع صاحب کالای بازرگانی شخصی است که اسناد خرید به نام او صادر و از طرف بانک مهر شده و حواله ترخیص نیز به نام او باشد.مالکیت در گمرک از روی بارنامه و قبض انبار احراز می شود.

احراز صلاحیت صاحب کالا

به آن احراز شرایط نیز گفته می شودشرایطی که در این وهله مورد بررسی قرار می گیرد عبارت است از:

1-عدم بدهی به گمرک

2-فقدان ،عدم اعتبار یا ابطال کارت بازرگانی

3-محرومیت قانونی صاحب کالا از دخالت در اموال خود

4-موارد قانونی که مانع دخالت فرد در امور تجاری باشد

بررسی اسناد

در این بررسی مندرجات اظهارنامه(از جمله اطلاعات مربوط به کالا،وزن،بسته بندی،کشور سازنده،کشور طرف معامله،مشخصات اسناد بانکی،تعرفه کالا) با سایر اسناد انطباق داده می شود در این مرحله سند حمل و قبض انبار الزامی است ولی بعضی اسناد را می توان با گذاشتن سپرده و تعهد کتبی قبل از خروج کالا ازگمرک تحویل داد.در صورت عدم مغایرت شماره ثبت یا کوتاژ درج می شود و تاریخ روز اظهار درج می گردد.بعد از درج شماره کوتاژ کالا اظهار شده تلقی می گردد.

تعیین مسیر

در گمرک با استفاده از سیستم مدیریت ریسک از سه مسیر زرد و قرمز و زرد استفاده می شود.در هر صورت گمرک معمولا اسناد کالا،ارزش،شماره تعرفه،مجوزهای مورد نیاز ترخیص،و خود کالا را مورد بررسی قرار می دهد.در مرحله احراز هویت و تعیین مسیر معمولا کارشناس فنی،کارشناس مسیر،ارزیاب،کارشناس ارزش مشخص می شوند.کارشناس فنی و کارشناس مسیر اسناد و ازامات ورود (مجوزهای مورد نیاز) را بررسی می کند،ارزیاب به ارزیابی و بررسی فیزیکی کالا می پردازد و کارشناس ارزش نیز تناسب ارزش اظهاری را با ارزش استنباطی گمرک کنترل می کند.

طراحی و اجرا: شرکت توان افزا

1396© کلیه حقوق سایت مربوط به شرکت بازرگانی توان افزا می باشد.